Uroloģijas nedēļa
Jau vairākus gadus Eiropā notiek Uroloģijas dienas – ar mērķi mudināt cilvēkus nesamierināties ar uroloģiskajām saslimšanām, izskaidrot to ietekmi uz tālāko dzīves kvalitāti un parādīt ceļu, kas ejams, lai saglabātu labu pašsajūtu, ja slimība tomēr skārusi....

Apmācība

LUA (Latvijas Urologu asociācijas) Uroloģijas skola – kursi ģimenes ārstiem, par kuriem tiek piešķirti LĀB kredītpunkti.

Erektilā disfunkcija

Erektilā disfunkcija skar apmēram 1 no 10 vīriešiem un ir ārstējama. Tomēr saskaņā ar vairākiem pētījumiem tikai apmēram 10% vīriešu faktiski saņem jebkādu ārstēšanu.

Aptuveni 80% vīriešu, kuriem ir ED, ir nopietni slimi ar, piemēram, diabētu, augstu asinsspiedienu vai sirds slimībām. Vīriešiem, kuriem ir erekcijas problēmas, pat ja tās ir tikai gadījuma rakstura, ir nopietni jāattiecas pret problēmu, jo īpaši tad, ja simptomi saglabājas ilgāk par dažām nedēļām. Vīriešiem ir svarīgi pārbaudīties pie ārsta un veikt regulāras medicīniskas apskates.

Kas ir erektilā disfunkcija?

Erektilā disfunkcija (ED) ir nespēja sasniegt un uzturēt erekciju tik ilgi, lai izdotos veiksmīgs dzimumakts.

Erekcija ir neirovaskulārs process, kurā līdzdarbojas dzimumlocekļa audi, proti, erekcijas procesā ir iesaistīta kavernozā gludā muskulatūra, arteriolu un artēriju sieniņu gludā muskulatūra. Procesu kontrolē hormoni.

Lai arī ED ir labdabīgs traucējums, tas var ļoti ietekmēt jūsu un jūsu partneres dzīves kvalitāti. Ir svarīgi, lai pacientiem tiktu veikti atbilstoši izmeklējumi un pārbaudes, pirms tiek uzsākta ārstēšana.

Jaunākie epidemioloģiskie dati liecina par augstu ED izplatību pasaulē, proti, aptuveni 1 no 10 vīriešiem cieš no erektilās disfunkcijas.

Kas ir pakļauts riskam?

Fiziskie cēloņi

8 no 10 ED gadījumiem ir saistīti ar fiziskiem cēloņiem, bet tādā gadījumā jums, iespējams, vēl joprojām ir normāla dzimumtieksme (libido).

Cēloņi ir:

  • samazināta asins plūsma uz dzimumlocekli. Tāpat kā artērijas citās ķermeņa daļās arī artērijas, kas nogādā asinis uz dzimumlocekli, var sašaurināties. Samazinātā asins plūsma var nespēt nodrošināt erekciju. Riska faktori var palielināt artēriju sašaurināšanās iespējamību. Tie ir vecums, augsts asinsspiediens, augsts holesterīna līmenis, smēķēšana, diabēts.
  • slimības, kas skar dzimumlocekļa inervāciju. Piemēram, multiplā skleroze, insults, u.c.
  • cukura diabēts. Šis ir viens no visizplatītākajiem ED cēloņiem. Diabēts var ietekmēt asinsvadu un nervu funkcijas.
  • traumēti nervi, kas inervē dzimumlocekli. Piemēram, muguras traumas, operācijas dzimumlocekļa tuvumā, iegurņa lūzumi, dzimumorgānu staru terapija u.c.
  • dažādu zāļu blakusefekti. Visbiežāk par iemeslu ir dažādi antidepresanti, zāles pret augstu asinsspiedienu (betablokatori) un dažādi diurētiskie līdzekļi (urīndzenošas tabletes).
  • alkohola un narkotiku lietošana.
  • riteņbraukšana. Pēc tāliem pārbraucieniem ED ir bieža parādība. Tas, iespējams, izskaidrojams ar spiedienu uz nerviem, kas inervē dzimumlocekli. Spiediens rodas, ilgstoši sēžot uz riteņa sēdekļa.

Vairumā ED gadījumu, kam par iemeslu ir fiziski cēloņi (izņemot ievainojumus vai pēc ķirurģijas), ED ir tendence lēni attīstīties. Tātad jums var būt neregulāra vai daļēja ED, kas pakāpeniski var pasliktināties.

Garīgā veselība

ED var izraisīt dažādas garīgās veselības problēmas:

  • stress. Piemēram, sarežģītas situācijas darbā vai mājās.
  • uztraukums.
  • attiecību problēmas.
  • depresija.

ED ir raksturīgi attīstīties diezgan pēkšņi, ja tā pamatā ir garīgās veselības problēmas. ED var izzust, ja jūsu psiholoģiskais stāvoklis uzlabojas.

Tomēr, parādoties ED, daži pacienti kļūst aizvien depresīvāki un nervozāki. Tas var izraisīt „apburto loku” – pieaugošu nemieru un aizvien noturīgāku ED.

Būtībā psiholoģiska problēma, visticamāk, ir vieglāk risināma nekā fiziska problēma, ja ir laiks, ko veltīt sev (piemēram, ja iegūstat erekciju masturbējot vai arī no rīta pamostoties).

Erektilā disfunkcija, sirds slimības un citas asinsvadu slimības

Lai gan ED var izraisīt dažādi cēloņi, aptuveni 7 no 10 gadījumiem ir saistīti ar sašaurinātām dzimumlocekļa mazajām artērijām. Līdz ar to asins plūsma uz dzimumlocekli ir samazināta. Šāda problēma var rasties arī citos asinsvados.

Artēriju sašaurināšanos var izraisīt ateromas. Ateroma ir kā biezi plāksteri vai „plāksnes”, kas artēriju no iekšpuses izklāj kā odere. Ateromas var veidoties pakāpeniski vairāku gadu laikā un var būt vienā vai vairākās vietās, taču visbiežāk tās atrodas artērijās, kas savienotas ar sirdi, smadzenēm, kājām un dzimumlocekli. Ar laiku tās var palikt lielākas un sašaurināt vienu vai vairākas artērijas, izraisot virkni simptomu un problēmu.

Riska faktori, kurus var ietekmēt, tādējādi novēršot ar ateromām saistīto problēmu pasliktināšanos, ir:

  • smēķēšana. Smēķēšana ir viens no lielākajiem riska faktoriem, kas veicina sirdskaišu attīstību. Turklāt smēķēšana ED parādīšanās iespējamību padara aptuveni divas reizes lielāku. Jaunie smēķētāji nezina, ka, salīdzinot ar nesmēķētājiem, viņiem ir daudz lielāks risks saslimt ar ED.
  • augsts asinsspiediens. Pārbaudiet savu asinsspiedienu vismaz vienu riezi gadā.
  • ja jums ir liekais svars, ieteicams zaudēt dažus kilogramus.
  • augsts holesterīna līmenis. To var ārstēt.
  • fizisko aktivitāšu trūkums. Mums visiem jāmēģina veikt fiziskās aktivitātes gandrīz katru nedēļas dienu un vismaz 30 minūšu garumā.
  • uzturs. Jums vajadzētu ēst veselīgu pārtiku.
  • alkohola pārdozēšana.
  • diabēts. Ja jums ir diabēts, rūpīga cukura līmeņa asinīs un asinsspiediena kontrole var palīdzēt mazināt diabēta negatīvo ietekmi uz asinsvadiem.

Piezīme: ED, ko izraisa sašaurinātas artērijas, parasti izveidojas vairākus gadus pirms parādās jebkādi simptomi vai problēmas, kam par iemeslu ir koronāro artēriju (vai citu artēriju) sašaurināšanās. Līdz ar to ED uzskata par „agro vēstnesi”, kas brīdina par to, ka varētu attīstīties sirds slimības (vai citas sirds un asinsvadu slimības).

Kas notiks pie ārsta?

Atkarībā no simptomiem, kas droši vien ir par iemeslu ED, vecuma, utt., ārsts jums var ieteikt dažas pārbaudes. Tās galvenokārt paredzētas, lai pārbaudītu jebkuru iepriekš minēto „riska faktoru”, kas var veicināt artēriju sašaurināšanos. Pārbaudēs var apskatīt:

  • asins analīzi, lai pārbaudītu holesterīna un citus „lipīdu” līmeni.
  • cukura līmeni asinīs.
  • asinsspiedienu.
  • elektrokardiogrāfiju (EKG).

Ja jums ir zema dzimumtieksme (libido), ED varētu būt saistīts ar hormonālu problēmu. Šādā gadījumā būtu ieteicams veikt asins analīzes, lai pārbaudītu testosterona vai prolaktīna līmeni.

Kādas ir ārstēšanas iespējas?

Ja lietojat zāles, informatīvajā lapā pārbaudiet, vai tās kā blakusefektu neizraisa ED. Nepārtrauciet nozīmēto zāļu lietošanu, bet, ja uzskatāt, ka tās ir par iemeslu ED, apmeklējiet savu ārstu.

Medikamenti (iekšķīgi lietojamas tabletes)

Ir vairāku veidu tabletes, ko izmanto ED ārstēšanai. Dažas tabletes sekmē asins pieplūdi dzimumloceklim, citas veicina dažādu ķīmisku vielu izstrādes palielināšanos galvas smadzenēs, kas kontrolē dzimumlocekļa darbību. Neviena no šīm tabletēm neizsauks erekciju, ja jums nebūs seksuālā uzbudinājuma. ļoti iespējams, ka zāles iedarbosies (8 no 10 gadījumiem zāles iedarbojas). Katram līdzeklim ir savi plusi un mīnusi, par kuriem jūs varat konsultēties ar savu ārstu/urologu.

Iegurņa diafragmas vingrinājumi

Iegurņa diafragma ir muskuļu grupa, kas apņem urīnpūšļa un taisnās zarnas apakšējo daļu. Viens no šīs grupas muskuļiem arī daļēji apņem dzimumlocekļa sakni. Tas sekmē asins aizplūdes aizturi erekcijas laikā. Pētījumi liecina, ka dažkārt vīriešiem ED var izārstēt, stiprinot iegurņa diafragmu.

Injekcijas/Uretrāla medikamentu ievadīšana

Tāda veida ārstēšana tika izmantota, pirms parādījās tabletes. Jūs injicējat zāles dzimumlocekļa saknē. Tādējādi tiek palielināta asins pieplūde dzimumloceklim, un erekcija parasti parādās 15 minūšu laikā. Urīnizvadkanāla (kanāls, caur kuru izdalās urīns un kas atveras dzimumlocekļa galviņas galā) galā varat arī ievietot nelielu granulu, kuras iedarbība ir līdzīga injicējamām zālēm.

Vakuuma ierīces

Ir vairākas atšķirīgas ierīces. Būtībā jūs ievietojat dzimumlocekli plastmasas konteinerā. Sūknis izsūc ārā gaisu, veidojot vakuumu. Tas sekmē asins pieplūdi dzimumloceklim, un sākas erekcija. Kad erekcija sasniegta pilnībā, uz dzimumlocekļa pamatnes uzliek gumijas uzmavu, kas paredzēta erekcijas saglabāšanai. Plastmasas konteiners pēc tam tiek noņemts, un erekcija saglabājas tik ilgi, kamēr uz dzimumlocekļa pamatnes ir gumija uzmava (to nepieciešams noņemt pēc 30 minūtēm).

Dzimumlocekļa protēze

Ķirurgs dzimumloceklī var ievietot „stieni”. Modernākās (un dārgākas) protēzes tiek aprīkotas ar speciāliem sūkņiem, ar kuru palīdzību var izsaukt erekciju. Pamata modeļi ļauj saglabāt erekciju tik ilgi, cik vajadzīgs.

Secinājumi

Erektilā disfunkcija (ED) ir nespēja sasniegt un uzturēt erekciju, lai izdotos veiksmīgs dzimumakts, un tā ir izplatīta un apgrūtinoša problēma.

Lai gan ED ietekmē aptuveni tikai 1 no 10 vīriešiem, tā nav dabiska novecošanas procesa parādība. Tā bieži vien ir veselības stāvokļa problēma, kurai ir daudzi iespējami cēloņi.

Mūsdienās ir arī daudz dažādu ārstēšanas metožu, un ļoti iespējams, ka viena no metodēm noderēs tieši jums. Ja jūsu dzimumdzīve pasliktinājusies ED dēļ, nevilcinieties un apmeklējiet savu urologu. Daudzos gadījumos ED var veiksmīgi apturēt un izārstēt.


Drukāt lapu