Uroloģija ir medicīnas nozare, kas pēta urīnizvadorgānu (nieru, urīnpūšļa, urīnizvadkanāla) anatomiju, fizioloģiju, pataloģiju, slimību izcelšanos, diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi. Uroloģijas sadaļu, kas pēta vīriešu dzimumorgānu slimību izcelšanos, attīstību, diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi sauc par Androloģiju.
Uroloģijas speciālists ir ārsts-urologs.
Urologs sniedz konsultācijas, veic diagnostiku, ārstēšanu un rekomendē profilaksi uroloģiska rakstura saslimšanām.
Uroloģiskās saslimšanas ir bieži sastopamas un ieņem būtisku vietu starp visiem cilvēka organisma slimību veidiem.
Pie uroloģiskajām saslimšanām pieder:
- nierakmeņu slimība ( nierakmeņi nierēs, urīnizvadkanālā, urīnpūslī );
- labdabīga priekšdziedzera ( prostatas adenoma ) hiperplāzija un ar to saistītas komplikācijas;
- onkoloģiskās saslimšanas (urīnpūšļa, nieru, priekšdziedzera jeb t.s. prostatas, sēklinieku un dzimumlocekļa ļaundabīgie audzēji );
- nieru cistas;
- fimoze, parafimoze;
- varikocēle, hidrocēle;
- urīna nesaturēšana (gan sievietēm, gan vīriešiem);
- erekcijas traucējumi;
- vīriešu neauglība;
- iegurņa sāpju sindroms;
- urīnceļu infekcijas, tai skaitā seksuāli transmisīvās saslimšanas.
Nepieciešamības gadījumā urologs sadarbojas ar fizikālajiem terapeitiem, onkologiem, dermatovenerologiem, ginekologiem, neirologiem, ģimenes ārstiem, aprūpes māsām, stomas kabineta speciālistiem, sāpju speciālistiem, attēlu diagnostikas speciālistiem – rentgenologiem, nefrologiem, psihoterapeitiem-seksopatalogiem, infektologiem, histologiem, laboratorijas ārstiem u.c..
Ārstēšanas metodes uroloģijā.
Ar katru gadu uroloģijā tiek veiktas ar vien vairāk, tā sauktās mazinvazīvās, jeb saudzējošās operācijas. Šīs metodes ļauj izrakstīt slimnieku mājās pat operācijas dienā vai būtiski saīsināt ārstēšanas un rehabilitācijas periodu. Līdz ar to pacients ātrāk spēj atgriezties darbā.
Pie mazinvazīvajām metodēm pieder:
- Endoskopiskas manipulācijas ar fleksiblo ureteroskopu pie nierakmeņu slimībām. Metodes priekšrocība ir tāda, ka bez papildus griezieniem caur tievu zondi urīnceļos ievada ļoti tievu lāzeršķiedru un optisku videoiekārtu. Ar to ir iespējams piekļūt nierakmeņiem jebkurā to atrašanās vietā urīnizvadsistēmā. Pēc tam šo akmeni vai nu satver un izvelk ārā, vai, ja tas ir lielāks, pievadot lāzerenerģiju, akmeni saskalda pulverī un smiltis izskalo, bet lielākās šķembas satver un izņem ārā, lai, ejot dabīgo ceļu, tās kaut kur neaizķertos un atkal neradītu problēmas.
- Ekstrakorporālā litotripsija jeb nierakmeņu skaldīšana ar elektrohidraulisko metodi.
Procedūras ilgums ir apmēram 1 stunda. Procedūras laikā rentgena un ultraskaņas kontrolē vispirms tiek precīzi noteikta nierakmeņu atrašanās vieta. Uz nierakmeņiem tiek raidīti fokusēti augstas intensitātes triecienviļņi. Šo viļņu svarīgākā īpašība ir tā, ka tie, neizraisot bojājumus, iet cauri mīkstajiem audiem, taču sasniedzot cietu vidi – nierakmeni, rada tajā sīkas plaisas, sairdinot akmeni smalkās daļiņās. Saskaldītie nierakmeņi vairumam cilvēku trīs mēnešu laikā izdalās ar urīnu.
- Mazinvazīvas –transuretrālas operācijas prostatai pie labdabīga priekšdziedzera ( prostatas adenoma ) hiperplāzijas, urīnizvadkanāla sašaurinājumiem.
- Bioatgriezeniskās saites metode (bio-feedback) un elektrostimulācija ir speciāls apmācības kurss un treniņš urīnpūslim un starpenes muskulatūrai. To visbiežāk pielieto pacientiem ar urīna/fēču nesaturēšanu, kam pamatā ir starpenes muskulatūras novājināta funkcija. Tas ir terapijas veids, kura laikā pacients saņem skaņas vai vizuālu informāciju par kāda orgāna darbību un iemācās kontrolēt un uzlabot tā funkciju. Ja muskuļu kontrakciju spēks ir ļoti vājš, iespējams lietot arī elektrostimulāciju, kas uzlabo kontrakciju efektivitāti.
- Laparoskopiskas nieru, virsnieru operācijas. Pēc šādas ārstēšanas ir ievērojami mazāka operācijas trauma, īsāks rehabilitācijas periods, un pacients ātrāk spēj atgriezties darbā, salīdzinājumā ar tradicionālām vaļējām operācijām.
Uroloģijas nodaļā ir iespējams ārstēties arī dienas stacionārā, kā arī saņemt speciālistu konsultācijas ambulatori, pierakstoties Konsultatīvajā nodaļā.