„Un kā ar manu seksuālo dzīvi?”
„Mana seksuālā dzīve vairs nav tāda kā agrāk. Kāpēc?”
Prostata ir dziedzeris, kas izdala spermā esošo šķidrumu. Tomēr šim orgānam nav lielas nozīmes erekcijas sasniegšanā.
Prostatas vēža šūnu veidošanos un attīstību veicina vīrišķais hormons testosterons. Prostatas vēža hormonu terapijas mērķis ir novērst testosterona veidošanos. Tomēr testosteronam ir nozīmīga loma libido (dzimumtieksme) un erekcijā.
Tādēļ testosterona nomākšana var veicināt impotenci un dzimumtieksmes trūkumu.
Seksuālo dzīvi ietekmē ne tikai hormonu terapija, bet arī citas prostatas vēža ārstēšanas metodes, tādas kā prostatas operācija un staru terapija.
Šīs seksuālās problēmas var novērst. Lai gan ir grūti runāt ar ārstu par savu seksuālo dzīvi, tomēr Jums būtu jākonsultējas ar urologu un viņš ieteiks labāko veidu, kā to uzlabot vai atrisināt.
“Mana seksuālā dzīve pavisam noteikti nav tāda, kā agrāk…”
Andrejam diagnosticēja prostatas vēzi 60 gadu vecumā.
Pirms 25 gadiem man diagnosticēja prostatas vēzi. Tajā laikā es biju 60 gadus vecs, strādājošs vīrietis. Mans terapeits mani nosūtija pie urologa, jo man bija problēmas sākt urinēšanu un man to vajadzēja darīt aizvien biežāk. Pēc nozīmētās hormonu terapijas, man tika veikts staru terapijas kurss, ar ko es tiku galā ļoti labi.
Pēc kāda laika man parādījās seksuālas dabas problēmas. Man bija grūtības sasniegt erekciju un mazinājās dzimumtieksme. Mana seksuālā dzīve pavisam noteikti nav tāda, kā agrāk, bet tāda ir šīs ārstēšanas realitāte, un es jau arī nekļūstu jaunāks…Patiešām, manā vecumā dzīve ne vienmēr ir rožaina! Turklāt pastāv efektīvi risinājumi. Ja ir nepieciešamība, ārsts man izraksta stimulējošus līdzekļus, bet es tos nelietoju visu laiku. Es domāju, ka šīs problēmas ir saistītas ar manu vecumu, nevis ar manu ārstēšanu. Esmu apmierināts ar savu ārstēšanos un ar to saistītās nelielās neērtības mani netraucē.
“Es neesmu pavisam zaudējis savu vīrišķību…”
Laionelam diagnosticēja prostatas vēzi 73 gadu vecumā.
Prostatas problēmas man parādījās pirms 15 gadiem, bet tās bija labdabīgas. Pirms diviem gadiem biopsijā atklājās, ka man ir prostatas vēzis. Kopš tā laika man ir nozīmēta hormonālā terapija. Vienīgais, kas mainījies manā dzīvē, ir tas, ka es vairs nevaru sasniegt erekciju un ka man vairs nav liela dzimumtieksme. Man nav seksuālās dzīves, jo mēs no tās atteicāmies, tā kā vēža uzveikšana gan manās, gan manas sievas acīs ir vissvarīgākā lieta.
Savas pēdējās vizītes laikā pie urologa es uzzināju, ka viss norit ļoti labi. Kad tas ir sasniegts, tad mana vēža uzveikšana mums kļūst vēl svarīgāka par mūsu dzimumdzīvi. Man ir labs garastāvoklis un es priecājos, redzot, kā aug mani mazbērni. Un zinat, savā vecumā, man ir bijis vairāk nekā pietiekami laika izbaudīt savu seksualitāti. Mēs ātri iemācāmies vairāk novērtēt citas dzīves baudas.
Vai ir kāda iespēja ierobežot hormonu terapijas ietekmi uz manu seksuālo dzīvi?
Visi prostatas vēža ārstēšanas veidi, tādi kā hormonu terapija un ķirurģija, kas aptur vīrišķā hormona (testosterona) veidošanos, samazina seksuālās vēlmes. Lielākajai daļai pacientu parādās impotence, bet gandrīz vienmēr tā pazūd līdz ar hormonu terapijas pārtraukšanu. Nav nekāda brīnumaina risinājuma, kas atjaunotu libido, bet ir zāles, kas palīdz sasaniegt erekciju.
Ir pieejami medikamenti gan lai uzlabotu, gan lai veicinātu erekciju. Daži medikamenti domāti iekšķīgai lietošanai, bet daži ir jāinjicē tieši dzimumloceklī. Dažos gadījumos risinājums var būt arī dzimumlocekļa protēze.
Nekautrējieties vaicāt padomu jūsu ārstam, jo tikai viņš var nozīmēt ārstēšanu, kas ir vislabāk piemērota jūsu īpašajām vajadzībām. Viņa darbs ir uzklausīt jūsu vajadzības un palīdzēt jums tikt galā ar vēža ārstēšanas blakus efektiem.
Urologa ieteikums
Dr. Ivars Smiltens
P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Slimību uzveikšana ir svarīgāka par seksuālām neērtībām.
Atkarībā no slimības stadijas un pacienta vecuma, hormonu terapija var tikt nozīmēta sākot no dažiem mēnešiem un beidzot ar dažiem gadiem. Mērķis ir atņemt prostatas vēža šūnām to, kas liek tām vairoties (testosterons), lai ievērojami aizkavētu vai pavisam apturētu slimības progresu.
Pat ja ir cerības uz pilnīgu atlabšanu, hormonu terapijai ir negatīva ietekme uz seksuālo aktivitāti. Tās ir ārstēšanas sekas. Lai gan reizēm pacientiem ir grūti samierināties ar šo upuri, ir svarīgi atcerēties, ka tas viņiem palīdz cīnīties ar slimību, tādējādi dodot iespēju turpināt dzīvi un veidot nākotnes plānus. Slimības uzveikšana ir svarīgāka par seksuālās aktivitātes saglabāšanu.
Urologa ieteikums
Dr. Māris Jakubovskis
Latvijas Onkoloģijas centrs
Manu pacientu seksuālā dzīve ir apgrūtināta, bet ir risinājumi, kas var viņiem palīdzēt.
Mani pacienti bieži sūdzas par seksuālās dzīves pasliktināšanos hormonu terapijas laikā. Tik tiešām, seksuālā iekāre var tikt nopietni ietekmēta un mani pacienti bieži nevar sasniegt erekciju.
Seksuālas dabas problēmas attiecībās var radīt spriedzi, un tas nav nekas neparasts, ja, meklējot palīdzību, viens no partneriem uzņemas iniciatīvu.
Erekcijas problēmas var ārstēt. Eksistē erekciju stimulējošas un veicinošas zāles. Pacientiem nevajadzētu kautrēties runāt par šiem risinājumiem ar saviem ārstiem, pat ja reizēm ir grūti runāt par tik intīmām lietām.