„Kas ir hormonu terapija un kādēļ man tā ir nozīmēta?”
Hormoni ir ķīmisku vielu grupa, ko ķermenis dabīgi ražo dažādu funkciju veikšanai. Testosterons ir vīrišķais hormons, kas veidojas sēkliniekos. Tas ir nepieciešams vīriešu reproduktīvo orgānu augšanai un attīstībai. Diemžēl vīrietim, kuram ir prostatas vēzis, testosterons veicina prostatas vēža šūnu ātrāku attīstību.
Viens no prostatas vēža ārstēšanas paņēmieniem ir testosterona daudzuma samazināšana organismā. Šādi novājināts audzējs pakāpeniski samazinās.
Testosterona samazināšanās ietekmē visas prostatas vēža šūnas, pat ja tās jau ir izplatījušās citās ķermeņa daļās. Tas nozīmē, ka ar hormonu terapiju var ārstēt gan lokāli izplatītu, gan izplatītu prostatas vēzi. Hormonu terapija ir tik pat efektīva kā ķirurģiska sēklinieku izgriešana.
Jūsu ārsts ir nozīmējis hormonu terapiju, jo tā Jums ir vispiemērotākā. Šis lēmums tika pieņemts ņemot vērā Jūsu vecumu, vispārējo veselības stāvokli, personīgo izvēli un vēža attīstības stadiju. Atcerieties, ka cilvēki ir dažādi, un tas, ko ārsts ir nozīmējis vienam cilvēkam, var būt nepiemērots citam. Dažos gadījumos ārsts var rekomendēt kombinētu hormonu terapiju ar kādu citu ārstēšanas veidu, piemēram, staru terapiju.
Hormonu terapija samazina testosterona līmeni, kā rezultātā samazinās arī PSA līmenis, kas savukārt apstiprina, ka ārstēšana ir veiksmīga. PSA ir proteīns, ko ražo prostatas dziedzera šūnas. PSA līmeņa paaugstināšanās norāda uz ļaundabīgo prostatas vēža šūnu pavairošanos. Ar hormonu terapiju ir iespējams samazināt PSA līmeni līdz minimumam. Tas norāda uz veiksmīgu ārstēšanu.
„Pirms pieciem gadiem man diagnosticēja prostatas vēzi, katra diena ir svētība”
Klāvam diagnosticēja prostatas vēzi 71 gada vecumā.
Prostatas vēzi man diagnosticēja ikgadējās izmeklēšanas laikā, kurā atklājās, ka mans PSA līmenis bija ārpus normas robežām. Ģimenes ārsts man paskaidroja, ka PSA ir prostatas vēža šūnu ražotais proteīns. Man nekavējoties nosūtīja pie urologa, kurš veica biopsiju. Šķita, ka rezultāti ir jāgaida mūžīgi. Es lasīju visas sev pieejamās grāmatas un pat iemācījos meklēt informāciju internetā.
Kad biopsijas rezultāti apstiprināja manas lielākās bailes, es biju satriekts un nobijies. Urologs man daudz palīdzēja. Viņš izskaidroja visu par manu slimību un tās iespējamo ārstēšanu, kā arī bija pacietīgs, atbildot uz maniem un manas sievas jautājumiem. Viņš ļoti labi saprata, kam es gāju cauri un iedvesa uzticību.
Sekojot sava ārsta ieteikumam, es uzsāku hormonu terapiju. Ik pēc pāris mēnešiem man ir jādodas uz slimnīcu, lai saņemtu injekciju un pārbaudītos. Tas nemaz nav tik traki, kā es sākumā biju iedomājies. Esmu gandrīz 77 gadus vecs un jūtos ļoti labi. No katras savas dzīves dienas es ņemu visu, ko vien varu.
“Es zinu, ka tas darbojas, jo PSA līmenis manās asinīs pakāpeniski krītas”
Braienam diagnosticēja prostatas vēzi pāgājušajā gadā, 67 gadu vecumā.
Šī diagnoze man bija īsts trieciens. Es tikko biju aizgājis pensijā un uz visu skatījos kā uz jaunu sākumu, nevis beigām. Tomēr ar sava ārsta atbalstu es sapratu, ka viss nemaz nav tik drūmi, ka ir iespējama efektīva ārstēšanās.
Jau pašā sākumā man nozīmēja hormonu terapiju. Ārsts paskaidroja, ka galvenais mērķis ir novājināt vēzi, neapgādājot to ar hormoniem, kas nepieciešami tā augšanai, tādejādi to iznīcinot.
Viena no labākajām lietām ir apzināties, ka tas darbojas, jo PSA līmenis manās asinīs regulāri krītas, un tas ir liels atvieglojums. Regulāra pārbaudīšanās nomierina, lai gan, gaidot savus analīžu rezultātus,katru reizi, esmu ļoti satraukts.
Parunājot ar citieim prostatas vēža slimniekiem, kuri veiksmīgi atveseļojas, es jūtos daudz labāk.
Kas vēl man jāzina par hormonu terapiju.
Dažiem vīriešiem var parādīties blakusparādības, turpretim citi nejūt neko. Visizplatītākās hormonu terapijas blakus parādības ir dzimumtieksmes trūkums, impotence, karstuma viļņi, kaulu blīvuma sarukšana un sāpes krūtīs vai krūšu palielināšanās. Citas blakus parādības, piemēram, pieņemšanās svarā, nogurums, nelabums un caurejs ir retāk sastopamas. Šīs blakus parādības ir saistītas ar testosterona samazināšanos, kas savukārt norāda uz sekmīgu ārstēšanu.
Ja Jums ir kāds no šiem simptomiem vai arī kāds cits simptoms, kas, Jūsuprāt, varētu būt saistīts ar ārstēšanos, nekautrējieties par to runāt ar savu ārstu, jo ir risinājumi to novērošanai vai samazināšanai.
Urologa ieteikums
Dr. Ivars Smiltens
Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Lai atrastu vispiemērotāko ārstēšanu, es katra pacienta lietu izskatu individuāli.
Gatavojot prostatas vēža ārstēšanas plānu, es ņemu vērā slimības attīstības stadiju, ātrumu, ar kādu tā varētu izplatīties, kā arī vīrieša vecumu un vispārējo veselības stāvokli. Ne mazāk svarīgi ir noskaidrot arī pacienta viedokli par dažādajiem ārstēšanas variantiem un to iespējamām blakusparādībām. Mēs kopīgi apspriežam katra ārstēšanas veida plusus un iespējamās blakus parādības.
Mani pienākumi ar to nebeidzas. Es esmu atbildīgs par ārstēšanas efektivitātes saglabāšanu un manu pacientu dzīves kvalitātes nodrošināšanu turpmāko gadu laikā. Viņi vienmēr ir laipni gaidīti, ja vēlas ar kādu parunāt, ja viņiem ir radušies kādi jautājumi, vai arī, ja nepieciešams, tikt gala ar blakus parādībām, kas kļuvušas pārāk apgrūtinošas.
Urologa ieteikums
Dr. M. Jakubovskis
Latvijas Onkoloģijas centrs
Ir ļoti svarīgi, lai mani pacienti pilnībā izprastu prostatas vēža ārstēšanu.
Jebkurš pacients, uzzinot, ka viņam ir prostatas vēzis, jūtas emocionāli sagrauts. Reizēm viņi nespēj uztvert visu informāciju, kas viņiem tiek sniegta.
Kā urologam, man ir svarīgi, lai mani prostatas vēža pacienti saprot, kas notiek ar viņu ķermeni un kāpēc viņiem ir nozīmēta tieši šī, nevis cita vēža ārstēšanas metode. Ķīmijas terapija ir pirmais, kas nāk prātā iedomājoties par vēža ārstēšanu, tādēļ ir svarīgi izskaidrot atšķirību un to, kādēļ noteiktās situācijās hormonu terapija ir labāka alternatīva. Manā praksē pacienti, kuri saprot, kā darbojas viņu ārstēšana, tai uzticas vairāk un cenšas to veikt pēc iespējas pareizāk. Cīņā ar vēzi pozitīva attieksme ir viens no galvenajiem ieročiem.