Uroloģijas nedēļa
Jau vairākus gadus Eiropā notiek Uroloģijas dienas – ar mērķi mudināt cilvēkus nesamierināties ar uroloģiskajām saslimšanām, izskaidrot to ietekmi uz tālāko dzīves kvalitāti un parādīt ceļu, kas ejams, lai saglabātu labu pašsajūtu, ja slimība tomēr skārusi....

Apmācība

LUA (Latvijas Urologu asociācijas) Uroloģijas skola – kursi ģimenes ārstiem, par kuriem tiek piešķirti LĀB kredītpunkti.

Uroloģiskās diagnozes

Urīna nesaturēšana (inkontinence) – urīna patvaļīga noplūde, kas ir objektīvi konstatējama un ir kā sociāla, tā higiēniska problēma. Tā var būt gan pamatslimība, gan sekas kādām citām veselības problēmām.

Patvaļīga urīna noplūde (var būt pāris urīna pilieni) fiziskas slodzes laikā, šķaudot, klepojot, smejoties.

Patvaļīga urīna noplūdes veidi:

  • slodzes noplūde – rodas pie fiziskas slodzes;
  • pāraktīvs urīnpūslis – uz tualeti vajag bieži un maz. Bet urīns var noplūst nekontrolēti, un nav iespējas paciesties līdz tuvākajām labierīcībām;
  • jaukta nesaturēšana, kad apvienojas abas pazīmes;
  • funkcionāla – urīna noplūšana notiek pārpildīta urīnpūšļa dēļ, jo cilvēkam nav iespēju pašam aiziet uz tualeti, piemēram, ja ir paralīze, kāju amputācija, nespēja orientēties telpā vai citas problēmas.

Iemesli: Iegurņa muskulatūras vājums, menopauze, liekais svars, grūtas dzemdības, jaundzimuša liels svars, sievietes mugurkaula problēmas.

Galvenie iemesli vīriešiem: prostatas iekaisums, adenoma. Ja ir bijušas kādas onkoloģiskas slimības un tātad iegurņa apstarošana, var rasties urīna nesaturēšana, jo apstarošanas laikā cieš un zaudē savu elastību arī urīnpūslis.

Urīnceļu infekcijas (UCI) ir vienas no izplatītākajām infekciozajām saslimšanām.

UCI parasti iedala pēc to lokalizācijas: augšējo (akūts un hronisks pielonefrīts) un apakšējo (uretrīts un cistīts) urīnizvadceļu infekcijas. Atsevišķi vēl izdala bezsimptomu bakteriūriju, kad urīnā atrod baktērijas un leikocītus, bet neskatoties uz to sūdzību nav. Pēc UCI norises rakstura tās iedala nekomplicētās un komplicētās. Nekomplicētas UCI sastop cilvēkiem, kuriem nav citu nopietnu pavadslimību, nieru vai citu urīnizvadsistēmas daļu strukturālu izmaiņu. Komplicētas infekcijas konstatē tiem, kuriem ir urīnceļu saslimšanas (nierakmeņu slimība, nieru policistoze, labdabīga prostatas hiperplāzija u.c.), kā arī citas saslimšanas, kas var radīt infekciju sarežģījumus (cukura diabēts, neitropēnija, imūnsupresīva terapija).

Sievietēm UCI sastop biežāk nekā vīriešiem.

Pielonefrīts:

-Sākas pēkšņi ar augstu temperatūru, drebuļiem, sāpēm muguras lejas daļā, sliktu dūšu un vemšanu.
– Apmēram 1/3 daļa pacientu izjūt arī urīnpūšļa iekaisuma (cistīta) simptomus – biežu un sāpīgu urināciju.
-Viena vai pat abas nieres var palielināties un kļūt sāpīgas.

Cistīts:

-sāpes urīnpūslī, velkošas sāpes vēdera vai muguras lejas daļā;
– bieža urinācija; infekcija kairina gļotādu, liekot urīnpūslim pastāvīgi sarauties: rodas viltus vajadzība pēc urinācijas, kas situāciju padara nomācošu, nav iespējams domāt ne par ko citu, kā vien tualetes apmeklēšanu;

-neskatoties uz biežo urinācijas vajadzību, izdalītais urīna daudzums cistīta gadījumā nemainās, taču katras 20-30 minūtes ir jāiet uz tualeti; pat ja urīna izdale ir tikai dažas piles, arī pats process ir sāpīgs: rodas asas sāpes pirms urinācijas, tās laikā vai biežāk – pēc tās, iespējama arī urīna nesaturēšana.
– urīnā var būt strutas (piūrija), bet smaga gļotādas bojājuma rezultātā arī asinis (hematūrija); duļķains un smakojošs urīns ir raksturīga infekcijas pazīme, jo ar urīnu tiek izdalītas strutas, baktērijas, leikocīti, atmirušās urīnpūšļa gļotādas šūniņas.


Drukāt lapu